Go Back   Pet forum for dogs cats and humans - Pets.ca > Discussion Groups - mainly cats and dogs > Dog food forum > Cat food forum

Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old June 16th, 2008, 07:37 AM
Orange's Avatar
Orange Orange is offline
Orange cat lover
 
Join Date: Jun 2008
Location: Montreal, Canada
Posts: 19
Question How much do you pay for Wellness canned food for CATS?

Hi!

I've started to feed my cat Wellness canned food recently & I was wondering if there are any ways to get them cheaper.

I ilve in Montreal and for 5.5oz can, paying $1.50 before tax. So when I buy 4 cans, that's $6.73 after tax. That's a bit pricy...or it isn't?

I used to give my cat dried food, but after reading all threads, I've decided to switch it to canned. But the price of them becoming an issue.

If you know any better way & place to buy, please let me know!
Thanks!!
Reply With Quote
  #2  
Old June 16th, 2008, 07:42 AM
Love4himies's Avatar
Love4himies Love4himies is offline
Rescue is my fav. breed
 
Join Date: Mar 2007
Location: Boating in the 1000 Islands
Posts: 17,757
That sounds about right! I buy the large cans and I think I pay about $2.30. Well worth the price. If you could see the difference in my 12 year old Himmie since I changed her food last year, you wouldn't think about the price, well worth every penny.
__________________
Cat maid to:

Jasper, male Ragdoll ?? (approx 10 yrs)
Rose semi feral, a cpietra rescue, female tabby (approx 7 yrs)

Sweet Pea RIP (2004?-2014)
Puddles RIP (1996-2014)
Snowball RIP (1991-2005)

In a cat's eye, all things belong to cats.-English Proverb

“While we are free to choose our actions, we are not free to choose the consequences of our actions.” Stephen R. Covey
Reply With Quote
  #3  
Old June 16th, 2008, 07:57 AM
kimnmark's Avatar
kimnmark kimnmark is offline
Rox - forever in my heart
 
Join Date: Jun 2008
Location: west of Montreal
Posts: 210
I pay 2.69$ for a 354g (or 15.2 oz) can.
I think it comes out slightly less expensive if you buy the large cans.
Reply With Quote
  #4  
Old June 16th, 2008, 09:41 AM
Boubou Boubou is offline
boubou
 
Join Date: Oct 2005
Location: Carignan, Qc.
Posts: 213
You can ask your retailer to order you a few cases, maybe he can give you a discount that way - and yes, it's well worth the money!
Reply With Quote
  #5  
Old June 16th, 2008, 02:07 PM
Orange's Avatar
Orange Orange is offline
Orange cat lover
 
Join Date: Jun 2008
Location: Montreal, Canada
Posts: 19
O.k!

Hi everyone!
Thank you for replying to my question quickly

Buying bigger cans will do the trick! Good for the environment for less empty cans too
Reply With Quote
  #6  
Old June 16th, 2008, 03:32 PM
phoozles's Avatar
phoozles phoozles is offline
proud to be a cat slave
 
Join Date: Oct 2007
Location: Southwestern Ontario
Posts: 1,420
I pay $1.59 a can at one store, and $1.69 a can (5.5oz) at another.

One of the stores has a 'buy 12 cases get the 13th for free' deal, but they are often out of cases

I tried the larger cans once, but it was hard for me to split it up - both cats receive a good ration of the food. I might try it again though - it is a bit cheaper..
__________________
Taken over by:

Jake - grey DSH (Aug '98) Alley - spazzy grey tabby (Aug '07)
Reply With Quote
  #7  
Old June 17th, 2008, 02:22 PM
Orange's Avatar
Orange Orange is offline
Orange cat lover
 
Join Date: Jun 2008
Location: Montreal, Canada
Posts: 19
Hi

Hi phoozles ! Thank you for your comment.

I know I was feeling the same thing about spliting big can up.
It's also hard to put right amount of food out when my cat is rushing me right beside

I guess if I put everything into a ziplock container first, it will make the job easier
Reply With Quote
  #8  
Old June 17th, 2008, 08:14 PM
Stacer's Avatar
Stacer Stacer is offline
Senior Contributor
 
Join Date: Oct 2005
Location: Ontario
Posts: 1,808
I pay $1.59 per can as well. I like to buy cases once in a while just for the convenience of not having to go to the store as often
__________________
"One cat just leads to another." - Ernest Hemingway

Meowy Meowers - Angus n' Finn - 5 yrs old
Barky Barker - Skylar - 4 yrs old??
Reply With Quote
  #9  
Old June 18th, 2008, 08:56 AM
Orange's Avatar
Orange Orange is offline
Orange cat lover
 
Join Date: Jun 2008
Location: Montreal, Canada
Posts: 19
Hi there

Hi Stacer !

I would like to have many varieties of flavors so that's why i didn't want to buy cases.
But for the safety as you said, that's a good idea to have a case

I've tried "Chicken" and "Turkey" so far, he seems to like them! Especially "Turkey" for some reason.
I can't wait to try some other flavors, including "Fish" ones.
He has food allegies but so far so good! Hopefully fish ones works good too.
Reply With Quote
  #10  
Old July 11th, 2008, 10:09 PM
MikeAk MikeAk is offline
Junior Member
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 7
Not sure if this topic is dead or not but I figured I'd add that we pay $1.49 for the 5.5oz of Wellness Canned Chicken Formula(Grain Free) and $1.29 for the 6.0oz of Dick Van Patten's Natural Balance Ultra. We get both at Bosley's.
Reply With Quote
  #11  
Old July 11th, 2008, 11:19 PM
clm's Avatar
clm clm is offline
Senior Contributor
Typing Test Champion, Curveball Champion, Mahjong Champion, Zookeeper Champion
 
Join Date: Feb 2007
Location: Mississauga, Ontario
Posts: 3,333
Quote:
Originally Posted by Orange View Post
Hi Stacer !

I would like to have many varieties of flavors so that's why i didn't want to buy cases.
But for the safety as you said, that's a good idea to have a case

I've tried "Chicken" and "Turkey" so far, he seems to like them! Especially "Turkey" for some reason.
I can't wait to try some other flavors, including "Fish" ones.
He has food allegies but so far so good! Hopefully fish ones works good too.
I keep a lot of dog and cat food varieties too, the dogs get just as many different types of canned foods if not more than the cats so we went out and bought a pantry cupboard specifically for canned cat and dog food and treats.
I prefer to buy cases and yes buying that many varieties takes up a lot of cupboard space. Then I have to have a process to stack them in there so I know they're not going to get the same thing they had in the morning when I give them their dinner.
Hubby kills himself laughing after I've bought all the food and go about stacking it all using my little system. Works though, and both the dogs and the cats love the variety in their diets and it's cheaper buying cases in the long run.

Cindy
Reply With Quote
  #12  
Old July 20th, 2008, 12:48 PM
qhgirl1's Avatar
qhgirl1 qhgirl1 is offline
Junior Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Michigan
Posts: 22
I pay $1.15 - $1.30 per 5.5 oz can...the grain free varieties are the more expense ones
Reply With Quote
  #13  
Old July 20th, 2008, 04:11 PM
chico2's Avatar
chico2 chico2 is offline
Senior Contributor
 
Join Date: Jan 2004
Location: Oakville Ontario
Posts: 26,593
I buy the 3oz cans and my 3 cats eat 3 cans/day at $1.09/can,but Pet-Value charges 20 cents more per can,so it probably pays to look around.
I don't buy the larger cans,cause even if I heat up(add warm water) the food from the fridge,the cats won't eat it
__________________
"The cruelest animal is the Human animal"
3 kitties,Rocky(r.i.p my boy),Chico,Vinnie
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Forum Terms of Use

  • All Bulletin Board Posts are for personal/non-commercial use only.
  • Self-promotion and/or promotion in general is prohibited.
  • Debate is healthy but profane and deliberately rude posts will be deleted.
  • Posters not following the rules will be banned at the Admins' discretion.
  • Read the Full Forum Rules

Forum Details

  • Powered by vBulletin® Version 3.8.7
    Copyright ©2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc.
    vBulletin Optimisation by vB Optimise (Reduced on this page: MySQL 8.33%).
  • All times are GMT -5. The time now is 10:32 PM.